European Numerical Mathematics and
Advanced Applications Conference 2019
30th sep - 4th okt 2019, Egmond aan Zee, The Netherlands

ENUMATH2019
Day 2: Tuesday October 1, 2019

[Mon Sep 30] [Tue Oct 01] [Wed Oct 02] [Thu Oct 03] [Fri Oct 04]
CLICK ON THE TABLE AND USE ARROW ON YOUR KEYBOARD KEYS TO SCROLL LEFT RIGHT
Lamoraalzaal Lecture room 522 Lecture room 530 Lecture room 531 Lecture room 532 Lecture room 534 Lecture room 535 Lecture room 536 Lecture room 537
08:30   MS39: Flexible software design and performance tuning for modern HPC architectures (Part 1)
Chair: Dominik Goeddeke
08:30
25 mins
An Overview of the EXA-DUNE project
Engwer Christian, Dominik Göddeke
08:55
25 mins
Leveraging generative programming for performance portability of high order DG methods
Dominic Kempf, Heß René, Steffen Müthing, Peter Bastian
09:20
25 mins
FLEXI: A Discontinuous Galerkin Framework for Hyperbolic PDEs on High Performance Systems
Nico Krais, Andrea Beck, Thomas Bolemann, Claus-Dieter Munz, Philipp Offenhaeuser
09:45
25 mins
Augmented Lagrangian Preconditioning with FreeFEM
Pierre Jolivet
08:30   MS7: Robust discretizations for coupled elliptic/parabolic equations (Part 1)
Chair: Florin Radu
08:30
25 mins
Strongly conservative discretizations for multiple-network poroelasticity models
Johannes Kraus, Qingguo Hong, Maria Lymbery, Fadi Philo
08:55
25 mins
Efficient solvers for stabilized three-field mixed formulations of the poroelasticity problem
Massimiliano Ferronato, Matteo Frigo, Nicola Castelletto, Joshua White
09:20
25 mins
Optimizing the fixed-stress splitting scheme for Biot's equations in the limit case of incompressible fluids and impermeable media
Erlend Storvik, Jakub Wiktor Both, Kundan Kumar, Jan Martin Nordbotten, Florin Adrian Radu
09:45
25 mins
Polynomial Chaos and Hybrid High-Order methods for poroelasticity with random coefficients
Michele Botti, Daniele A. Di Pietro, Olivier Le Maître, Pierre Sochala
08:30   MS8: Matrix Computations for PDEs (Part 1)
Chair: Valeria Simoncini
08:30
25 mins
Reduced Basis Iterative Solvers for Stochastic Galerkin Matrix Equations
Catherine Powell, Valeria Simoncini
08:55
25 mins
An Improved Penalty Algorithm for mixed integer and PDE constrained optimization problems
Dominik Garmatter, Martin Stoll, Margherita Porcelli, Francesco Rinaldi
09:20
25 mins
Matrix-oriented discretization methods for reaction-diffusion PDEs: comparisons and applications
Maria Chiara D'Autilia, Ivonne Sgura, Valeria Simoncini
09:45
25 mins
Robust preconditioning of a class of PDE-constrained optimization problems including hyperbolic and parabolic control problems
Alexander Beigl, Otmar Scherzer, Jarle Sogn, Walter Zulehner
08:30   MS10: PDE constrained optimization and variational inequalities (Part 1)
Chair: Daniel Walter
08:30
25 mins
Fenchel duality for convex optimization on Riemannian manifolds
Jose Vidal-Nunez, Ronny Bergmann, Roland Herzog, Daniel Tenbrinck
08:55
25 mins
Optimal Control Problems and Algebraic Flux Correction Schemes
Jens Baumgartner, Arnd Rösch
09:20
25 mins
Numerical analysis of optimal control of fracture propagation
Masoumeh Mohammadi, Winnifried Wollner
09:45
25 mins
A Difference-of-convex method for sparse PDE-constrained optimal control problems with nonconvex costs
Pedro Merino
08:30   MS44: Uncertainty quantification with physics-informed surrogate models (Part 1)
Chair: Benjamin Sanderse
08:30
25 mins
Hidden Physics Models: Machine Learning of Non-Linear Partial Differential Equations
Maziar Raissi
08:55
25 mins
Multi-fidelity neural networks for efficient surrogate modeling
Yous van Halder, Benjamin Sanderse, Barry Koren
09:20
25 mins
Enhancing RANS with LES for Variable-Fidelity Optimization
Yu Zhang, Rizhard Dwight, Javier Gómez
09:45
25 mins
Data-driven stochastic modeling for multiscale dynamical systems
Daan Crommelin
08:30   MS36: Data-Driven Computational Fluid Dynamics (Part 1)
Chair: Alfonso Caiazzo
08:30
25 mins
Flow field mapping and vasculature resistance estimation for CFD in human arteries
Bruno Frackowiak, Ralph Maessen, Marco Baragona, Sergei Shulepov, Kevin Lau, Juliana Franz, Frans van de Vosse
08:55
25 mins
A priori numerical analysis of relative pressure estimators from full-field velocity measurements
Rodolfo Araya, Cristobal Bertoglio, Cristian Carcamo
09:20
25 mins
Newton-Multigrid Solver for Optimal Control of Fluid-Structure Interaction
Lukas Failer, Thomas Richter
09:45
25 mins
An effective numerical model for fluid-structure interaction in carotid arteries based on CINE MRI images
Silvia Pozzi, Maurizio Domanin, Laura Forzenigo, Alberto Redaelli, Christian Vergara, Emiliano Votta, Paolo Zunino
08:30   MS32: Recent advances in modelling and numerics of wave phenomena (Part 1)
Chair: Vanja Nikolic
08:30
25 mins
Controllability results for the Moore-Gibson-Thompson equation arising in nonlinear acoustics
Sebastián Zamorano, Carlos Lizama
08:55
25 mins
Error analysis for a discretization of quasilinear wave-type equations
Marlis Hochbruck, Bernhard Maier
09:20
25 mins
Variational approximation of higher regularity in time for wave equations
Mathias Anselmann
09:45
25 mins
Optimal Control of Waves and Geometric Inverse Problems
Stephan Schmidt, Marc Herrmann, Roland Herzog, Jose Vidal-Nuñez
08:30   MS19: Numerical methods for Monge-Ampere equations (Part 1)
Chair: Jan ten Thije Boonkamp
08:30
25 mins
Least-squares methods for the Monge-Ampère equation and related fully nonlinear equations
Alexandre Caboussat
08:55
25 mins
Monge-Ampère equations for complex optical systems
Jan ten Thije Boonkkamp, Wilbert IJzerman
09:20
25 mins
Inverse methods in illumination optics
Lotte Romijn, Jan ten Thije-Boonkkamp, Wilbert IJzerman
09:45
25 mins
Semi-discrete methods for nonimaging optics
Boris Mr Thibert
08:30   Isogeometric Analysis and Fluid Structure Interaction (Part 1)
08:30
25 mins
Efficient p-multigrid based solvers for Isogeometric Analysis
Roel Tielen, Matthias Möller, Kees Vuik
08:55
25 mins
(Post)Buckling Analysis of Isogeometric Kirchhoff-Love Shells with Applications to Wrinkling of Thin Sheets
Hugo M. Verhelst
09:20
25 mins
An Error-estimate-based Adaptive Integration Scheme for Immersed Isogeometric Analysis
S.C. Divi
09:45
25 mins
On finite element approximation of aeroelastic problems with consideration of laminar-turbulence transition
Petr Sváček
10:10   BREAK
10:40   MS39: Flexible software design and performance tuning for modern HPC architectures (Part 2)
Chair: Dominik Goeddeke
10:40
25 mins
Better, faster and more portable: how to code differently
George Bosilca
11:05
25 mins
Balancing Run-Time Customization and Compile-Time Optimization in HPC
Karl Rupp
11:30
25 mins
FROSch - A framework for parallel Schwarz preconditioners in Trilinos
Alexander Heinlein, Axel Klawonn, Oliver Rheinbach
11:55
25 mins
Simple and fast software approaches for building differential equation solvers
Garth Wells
10:40   MS7: Robust discretizations for coupled elliptic/parabolic equations (Part 2)
Chair: Florin Radu
10:40
25 mins
A POSTERIORI ERROR ESTIMATION BY STRESS AND FLUX RECONSTRUCTION FOR BIOT’S CONSOLIDATION MODEL
Fleurianne Bertrand
11:05
25 mins
Numerical approximation of poromechanic problems with faults and moving boundaries
Daniele Cerroni, Florin Radu, Paolo Zunino
11:30
25 mins
Parameter-robust convergence analysis of fixed-stress split iterative scheme for multiple-permeability models
Qingguo Hong, Johannes Kraus, Maria Lymbery, Mary F. Wheeler
11:55
25 mins
Cost-reducing space-time discretisations for poroelasticity models
Uwe Koecher
10:40   MS8: Matrix Computations for PDEs (Part 2)
Chair: Valeria Simoncini
10:40
25 mins
Symbol-based preconditioners for PDEs using multigrid
Matthias Bolten
11:05
25 mins
Preconditioners for space-time isogeometric problems
Mattia Tani, Gabriele Loli, Monica Montardini, Giancarlo Sangalli
11:30
25 mins
Identification of Dominant Modes via the Shifted Proper Orthogonal Decomposition
Philipp Schulze
11:55
25 mins
Prescribing convergence behavior of block GMRES
Marie Kubínová, Kirk Soodhalter
10:40   MS10: PDE constrained optimization and variational inequalities (Part 2)
Chair: Daniel Walter
10:40
25 mins
A Priori Error Estimates in Non-Energy Norms and the Aubin-Nitsche Trick for the Two-Dimensional Scalar Signorini Problem
Constantin Christof, Christof Haubner
11:05
25 mins
A Priori Error Estimates for the Optimal Control of a Simplified Signorini Problem
Christof Haubner
11:30
25 mins
Shape and Topology Optimization subject to 3D Nonlinear Magnetostatics - Sensitivity Analysis
Peter Gangl, Kevin Sturm
11:55
25 mins
Optimal control of pedestrian dynamics
Max Winkler, Roland Herzog, Jan Pietschmann, Ailyn Stötzner
10:40   MS44: Uncertainty quantification with physics-informed surrogate models (Part 2)
Chair: Benjamin Sanderse
10:40
25 mins
Consistency and generalization in physics-informed data-driven surrogate models
Karthik Duraisamy
11:05
25 mins
Bayesian field-inversion for turbulence anisotropy with informative priors
Richard Dwight, Arent van Korlaar
11:30
25 mins
PDE-constrained neural network for turbulent Rayleigh-Bénard convection
Atul Agrawal, Didier Lucor, Yann Fraigneau, Bérengère Podvin, Anne Sergent
11:55
25 mins
Reduced model-error source terms for fluid flows
Wouter Edeling, Daan Crommelin
10:40   MS36: Data-Driven Computational Fluid Dynamics (Part 2)
Chair: Alfonso Caiazzo
10:40
25 mins
Segregated methods for Reduced Order Models applied to the Navier-Stokes problem in a finite volume environment
Matteo Zancanaro, Giovannni Stabile, Gianluigi Rozza
11:05
25 mins
3D flow reconstruction from Doppler ultrasound data
Felipe Galarce, Jean-Frédéric Gerbeau, Damiano Lombardi, Olga Mula
11:30
25 mins
Effect of MRI frequency-space undersampling in inverse problems in hemodynamics
Jeremias Garay, Cristobal Bertoglio
11:55
25 mins
Data assimilation in one-dimensional hemodynamics
Alfonso Caiazzo
10:40   MS32: Recent advances in modelling and numerics of wave phenomena (Part 2)
Chair: Vanja Nikolic
10:40
25 mins
Parallel Controllability Methods for the Helmholtz equation
Marcus Grote, Frédéric Nataf, Jet Hoe Tang, Pierre-Henri Tournier
11:05
25 mins
Multi-Trace FEM-BEM formulation for acoustic scattering by composite objects
Marcella Bonazzoli, Xavier Claeys
11:30
25 mins
Computational multiscale methods for scattering in heterogeneous high-contrast media
Barbara Verfürth
11:55
25 mins
Nonlinear ultrasound simulation: A priori finite element analysis and self-adaptive absorbing boundary conditions
Vanja Nikoli´
10:40   MS19: Numerical methods for Monge-Ampere equations (Part 2)
Chair: Jan ten Thije Boonkamp
10:40
25 mins
A least squares Hessian--gradient recovery method for elliptic equations in nondivergence form with Cordes coefficients
Omar Lakkis, Amireh Mousavi
11:05
25 mins
A conforming C^1 finite element method for PDEs of Monge-Ampère type with optimal transport boundary conditions
Elisa Friebel, Wolfgang Dahmen, Siegfried Müller
11:30
25 mins
Moving mesh methods on the sphere generated from solving Monger-Ampere like equations
Chris Prof Budd, Andrew Dr McRae
11:55
25 mins
Efficient discretizations of non-linear and anisotropic PDEs on cartesian grids
Jean-Marie Jean-Marie Mirebeau
10:40   Isogeometric Analysis and Fluid Structure Interaction (Part 2)
10:40
25 mins
Numerical analysis of a finite element method for the electromagnetic concentrator model
Jichun Li
11:05
25 mins
General order Virtual Elements for Magnetostatic problems
Lourenco Beirao da Veiga, Franco Brezzi, Franco Dassi, Donatella L. Marini, Alessandro Russo
11:30
25 mins
A Low-rank Approach Applied to Nonlinear Parameter-dependent Fluid-structure Interaction Problems
Roman Weinhandl, Peter Benner, Thomas Richter
11:55
25 mins
Numerical approximation of fluid-structure interaction problem near the stability boundary
Jan Valášek, Petr Sváček
12:20   LUNCH in the hotel restaurant
13:45   Keynote: Gitta Kutyniok, TU Berlin, Germany
13:45
45 mins
Deep Learning meets Parametric Partial Differential Equations
Gitta Kutyniok
14:30   Keynote: Maxim Olshanskii, University of Houston, Texas, USA
14:30
45 mins
Unfitted finite element methods for PDEs posed on stationary and evolving surfaces
Maxim Olshanskii
15:15   BREAK
15:45   MS12: Modeling and Simulation of temporal multiscale problems
Chair: Thomas Richter
15:45
25 mins
Mathematical and numerical models of atherosclerotic plaque development in carotid arteries
Christian Vergara, Silvia Pozzi, Alberto Redaelli, Emiliano Votta, Paolo Zunino, Maurizio Domanin
16:10
25 mins
A temporal multi-scale approach for flow problems and its application to atherosclerotic plaque growth
Stefan Frei, Thomas Richter
16:35
25 mins
Multiscale Modelling of Cancer Invasion Process: macrophages influence on cancer cell motility within fibrous environment
Dumitru Trucu
17:00
25 mins
Numerical Continuation of Stochastic Problems
Christian Kuehn
15:45   MS7: Robust discretizations for coupled elliptic/parabolic equations (Part 3)
Chair: Florin Radu
15:45
25 mins
Interfaces in porous-media systems are everywhere: evaporation and salt precipitation at the atmosphere-unsaturated interface
Katharina Heck, Kilian Weishaupt, Edward 'Ned' Coltman, Melanie Lipp
16:10
25 mins
An iterative staggered scheme for phase field brittle fracture propagation with stabilizing parameters
Mats K. Brun, Thomas Wick, Inga Berre, Jan Martin Nordbotten, Florin Adrian Radu
16:35
25 mins
Iterative Methods for Coupled Flow and Mechanics in Fractured Porous Media
Kundan Kumar, Tameem Almani, Vivette Girault, Maarten de Hoop, Mary Wheeler, Ruichao Ye
15:45   MS23: Recent Advances in Numerical Simulation of Incompressible Flows (Part 1)
Chair: Christoph Lehrenfeld
15:45
25 mins
Virtual Elements for the Stokes and Navier-Stokes equations in 2D
Lourenco Beirao da Veiga, Carlo Lovadina, Giuseppe Vacca
16:10
25 mins
Virtual Elements for the Stokes and Navier-Stokes equations in 3D
Lourenco Beirao da Veiga, Franco Dassi, Giuseppe Vacca
16:35
25 mins
A Hybrid High-Order method for incompressible flow on unfitted meshes
Erik Burman, Guillaume Delay, Alexandre Ern
17:00
25 mins
A gradient-robust, well-balanced discretisation for the compressible barotropic Stokes problem
Christian Merdon, Alexander Linke
15:45   MS10: PDE constrained optimization and variational inequalities (Part 3)
Chair: Daniel Walter
15:45
25 mins
Learning nonlocal regularizers using bilevel optimization
Gernot Holler, Karl Kunisch
16:10
25 mins
Optimal Control of the Relativistic Vlasov-Maxwell System with Boundary Conditions
Jörg Weber
16:35
25 mins
Approximation of Rate-Independent Evolution with Non-Convex Energies
Christian Meyer, Michael Sievers
17:00
25 mins
Linear convergence of accelerated conditional gradient algorithms in spaces of measures
Daniel Walter
15:45   MS44: Uncertainty quantification with physics-informed surrogate models (Part 3)
Chair: Benjamin Sanderse
15:45
25 mins
Fusion plasma turbulence simulation with neural network surrogate models
Jonathan Citrin, Clarisse Bourdelle, Yann Camenen, Federico Felici, Aaron Ho, Karel van de Plassche
16:10
25 mins
Structure preserving reduced order models for Hamiltonian systems on Poisson manifolds
Cecilia Pagliantini, Jan Hesthaven
16:35
25 mins
Energy-conserving reduced order models for incompressible flow
Benjamin Sanderse
17:00
25 mins
Symplectic Model Order Reduction and Uncertainty Quantification
Patrick Buchfink, Bernard Haasdonk
15:45   MS21: Structure-preserving discretization methods I: Discretization methods based on exterior calculus (Part 1)
Chair: Marc Gerritsma
15:45
25 mins
A hybrid mimetic spectral element method for the vorticity-velocity-pressure formulation of the Stokes equations
Yi Zhang, Varun Jain, Marc Gerritsma
16:10
25 mins
The EMAC scheme and conservation laws of Navier-Stokes Galerkin discretizations
Leo Rebholz
16:35
25 mins
Accurate numerical eigenstates of the GPE equation
Bo Gervang, Christian Bach
17:00
25 mins
Structure Preserving Methods for the Vlasov-Maxwell equations based on a variational principle
Eric Sonnendrücker
15:45   Error Estimation and Analysis (Part 2)
15:45
25 mins
On algebraically stabilized methods for convection-diffusion problems
Gabriel R. Barrenechea, Volker John, Petr Knobloch
16:10
25 mins
Some a posteriori error estimates for enriched mixed formulations
Denise de Siqueira, Gustavo Alcalá Batistela, Phillipe Remy Bernard Devloo, Sônia Maria Gomes
16:35
25 mins
Stability problems caused by non-conforming curvilinear interfaces
Oskar Ålund, Jan Nordström
15:45   Numerical Linear Algebra (Part 1)
15:45
25 mins
Using interface eigenvalue problems within domain decomposition methods for wave propagation problems
Niall Bootland, Victorita Dolean
16:10
25 mins
Accurate and Reproducible CG Method on GPUs
Daichi Mukunoki, Takeshi Ogita, Katsuhisa Ozaki
16:35
25 mins
A comparison on power flow computations in integrated transmission-distribution systems
Marieke Kootte, Kees Vuik
17:00
25 mins
Reusing Model Order Reduction Information for Accelerating Topology Optimization Iterations
Arnoud Delissen, Reinaldo Astudillo, Fred van Keulen, Martin van Gijzen, Matthijs Langelaar
17:25
25 mins
Preconditioning vs. Prehandling of ill-conditioned problems - how to solve large-scale Poisson problems on low-precision hardware
Stefan Turek, Peter Zajac, Dirk Ribbrock
15:45   Isogeometric Analysis and Fluid Structure Interaction (Part 3)
15:45
25 mins
A minimal set of unisolvent weights for high-order Whitney forms on simplices
Ana Alonso Rodriguez, Ludovico Bruni Bruno, Francesca Rapetti
16:10
25 mins
Finite Element Approximation of the Spectrum of the Curl Operator
Ana Alonso Rodriguez, Jessika Camano, Rodolfo Rodriguez, Alberto Valli, Pablo Venegas
16:35
25 mins
Goal-Oriented A Posteriori Error Estimates for Elliptic Problems discretized by the Discontinuous Galerkin Method
Ondřej Bartoš, V. Dolejší
17:00
25 mins
A stabilized DG cut cell method for discretizing the linear advection equation
Christian Engwer, Sandra May, Andreas Nüßing, Florian Streitbürger
17:30   Keynote: Michele Benzi, Scuola Normale Superiore, Italy
17:30
45 mins
Some uses of the field of values in numerical analysis
Michele Benzi